fbpx

Szybowcowe

Podstawowe szkolenie szybowcowe i licencja SPL

Licencja SPL pozwala wykonywać loty rekreacyjne szybowcami. Dzięki niej możesz cieszyć się radością latania nieskażoną warkotem silnika. Szybownictwo daje możliwość zwiedzania z powietrza, a także doświadczanie niesamowitych widoków. Ten rodzaj latania sprawia, że człowiek “czuje powietrze”. Latanie na szybowcach jest także polecane osobom, które w przyszłości planują szkolenie na samolotach.

Podstawowe szkolenie szybowcowe jest wstępem do uzyskania licencji SPL. Od tego szkolenia rozpoczyna się droga w kierunku zdobycia uprawnień. W trakcie szkolenia nauczysz się startować, wykonywać lot po kręgu i lądować.

 

Wymagania i wiedza teoretyczna

  • minimalny wiek 14 lat (poniżej 18 lat pisemna zgoda rodziców)
  • posiadanie badań lotniczo-lekarskich klasy 2. Listę ośrodków przeprowadzających badania znajdziesz na: http://www.ulc.gov.pl/pl/personel-lotniczy/medycyna-lotnicza/lekarze-orzecznicy
  • posiadanie zaświadczenia o ukończeniu teoretycznego kursu samolotowego SPL, które możesz uzyskać w Aeroklubie Ziemi Zamojskiej na kursie stacjonarnym lub za pomocą platformy internetowej AVIONER.

Przebieg szkolenia i terminy

Szkolenie za wyciągarką obejmuje minimum:

46 lotów z instruktorem i 5 lotów samodzielnie (po kręgu- w pobliżu lotniska)

Szkolenie za samolotem obejmuje minimum:

27 lotów z instruktorem i 5 lotów samodzielnie ( po kręgu- w pobliżu lotniska)

W lotach z instruktorem uczeń pilot uczony jest startu, lotu po kręgu i lądowania.

Przy sprzyjającej pogodzie, możliwości czasowych i zaangażowaniu kursanta szkolenie praktyczne może trwać – od 2-4 tygodni.

 

Terminy szkoleń

Za wyciągarką: od 1 maja do 31 września

Za samolotem: od wczesnej wiosny do późnej jesieni

 

Na czym szkolimy?

W aeroklubie posiadamy dwa szkolne szybowce SZD-50 Puchacz. Są to laminatowe dwuosobowe szybowce spełniające wymogi szkolenia podstawowego. Puchacz jest prostym pilotażowo statkiem powietrznym z dużą przestronną kabiną, a siły na sterach są idealnie dobrane co sprawia, że latanie nim jest przyjemnością.

 

Instruktorzy

Nasi etatowi instruktorzy mają duże doświadczenie w szkoleniu praktycznym na szybowcach. Ich trud jest potwierdzony wynikami naszych kolegów, którzy rozpoczynali tutaj szkolenie, a następnie odnosili sukcesy na zawodach rangi krajowej, a nawet międzynarodowej. Część naszych uczniów przeniosła lotniczą pasję na codzienną pracę i pracują teraz jako piloci linii lotniczych.

 

Co po szkoleniu?

Po szkoleniu będąc członkiem Aeroklubu Ziemi Zamojskiej możesz kontynuować naukę i wykonywać coraz dłuższe loty termiczne z instruktorem, a następnie samodzielnie. Po wylataniu 15 godzin możesz przystąpić do egzaminu państwowego w celu uzyskania licencji SPL (Sailplane Pilot Licence). Kolejnym wyzwaniem może być przeszkolenie na inne typy szybowców (wymagane nabycie doświadczenia). Wraz ze wzrostem umiejętności możesz wykonywać coraz to dłuższe przeloty, a także porównać swoje umiejętności z innymi latając zawodniczo. Inną scieżką rozwoju jest latanie akrobacyjne, które w stopniu podstawowym możemy zrealizować w naszym aeroklubie. A co jeśli chcesz tylko polatać? Zawsze możesz przyjść wypożyczyć szybowiec i podziwiać piękno Roztocza z powietrza.

Masz pytania lub chcesz zapisać się na szkolenie? Zadzwoń  502 500 209 lub  napisz ht@aeroklubzamosc.pl

Nie jesteś pewien?

Zapraszamy Cię na lot widokowy szybowcem SZD-50 Puchacz