Poleciał w nieznane. Wywalczył podium! Zamojski podniebny akrobata został II wicemistrzem Polski w akrobacji  szybowcowej.

 

Dominik Typek, bo o nim mowa, członek Aeroklubu Ziemi Zamojskiej stanął na podium XXIII Mistrzostw Polski w Akrobacji Szybowcowej. Zawody rozgrywane były w klasie Unlimited i Advanced, na lotnisku Aeroklubu Pomorskiego w Toruniu (w dniach 26 czerwca - 1 lipca 2018 r.). Dominik, obecnie student II roku specjalności Pilot Samolotu Transportowego w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie, startując w klasie Advanced, reprezentował swoją uczelnię oraz Aeroklub Ziemi Zamojskiej.

Był to udany debiut naszego reprezentanta. W klasyfikacji ogólnej zajął 4. miejsce, a w konkurencji tzw. „wiązanki nieznanej” znalazł się na  3. miejscu podium. Podczas mistrzostw rozegrano 4 konkurencje, dowolną znaną, nieznaną oraz dwie dowolne nieznane. Każda konkurencja polegała na wykonaniu wiązanki figur w strefie akrobacji o wymiarach 1000x1000x1000 metrów. Poszczególne konkurencje były oceniane przez profesjonalnych sędziów wg. regulaminu międzynarodowej organizacji sportów lotniczych FAI, którzy zwracali uwagę na kolejność, poprawność i odpowiedni kształt wykonywanych figur oraz harmonię całej wiązanki. Szczególną uwagę przywiązywano do zachowania bezpieczeństwa podczas wykonywanego lotu. Za brak stosowania się do przyjętych reguł groziła dyskwalifikacja. Niesprzyjającym czynnikiem podczas rozgrywanych mistrzostw był dość silny i porywisty wiatr, który skutecznie utrudniał utrzymanie się w strefie akrobacji, miał wpływ na poprawność wykonywanych figur.

Dla reprezentanta Aeroklubu Ziemi Zamojskiej przygotowania do tej imprezy sportowej trwały nieustannie od połowy kwietnia br. Regularne treningi odbywały się w Aeroklubie Pomorskim w Toruniu pod okiem doświadczonych zawodników kadry narodowej: Piotra Lewandowskiego i Jana Makuli. To dzięki ich życzliwości i zaangażowaniu udało się uzyskać tak dobry wynik.
Akrobacja lotnicza to najwyższa sztuka pilotażu. Uczestnictwo w takich imprezach, szczególnie długotrwałe szkolenia, treningi, udział w rywalizacji sportowej, bezsprzecznie podnoszą kwalifikacje pilotów oraz kunszt pilotażu, kształtują i utrwalają dobre nawyki. Ponadto pozwalają nawiązywać wartościowe relacje i kontakty z ludźmi ze świata awiacji, którzy reprezentują nasz kraj na arenie międzynarodowej, pilotami zawodowymi oraz doświadczonymi instruktorami.  

Serdecznie gratulujemy naszemu pilotowi! To był bardzo udany start!


Opr. Joanna Giruć, Dominik Typek

 
 
   
 

 

 
 

 

 
 

 

 
 

 

 
 

 

 
     
     
     
     
     
     
     

 

 
 

Kontakt

Aeroklub Ziemi Zamojskiej
Mokre 115, 22-400 Zamość
tel. 84 616 92 59

Bank i numer konta

Bank PeKaO S.A. o/Zamość
Nr konta 89 1240 2816 1111 0000 4015 2707

Konto Sekcji Spadochronowej:
Bank PeKaO S.A. o/Zamość
Nr konta: 32 1240 2816 1111 0010 7415 6758

SMS Zgłoszenie zdarzenia
Nasza strona korzysta z plików cookie (ciasteczek) w celu poprawy funkcjonalności oraz w celach statystycznych. Czytaj więcej …